Another year of success at Braes High School
Rector Iain Livingstone said last week’s ceremony was “an opportunity to acknowledge and appreciate their leadership, their humanity, the joy they bring us and the hope they give for the future”.
He began his address to pupils, staff, parents and guests by highlighting academic success.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdMr Livingstone said: “Record high levels of achievement in literacy and numeracy, our highest ever proportion of leavers entering positive destinations, an upturn in higher education entries and our highest ever levels of accumulated pupil attainment, all indicate our young people are doing themselves proud.
“However, achieving this success is not about Braes High School having strong statistical performance, featuring highly in attainment tables or indeed thinking about pupils as year groups or cohorts.
“It is about the individual learner, and the partnership that exists with each young person, between home and school, underpinned by a resolute belief that no matter where you come from, no matter what has happened in your life or your background, that you can achieve in Braes High and achieve highly.”
The rector also highlighted the school’s role at the heart of the local community: being a good neighbour, organising litter picks and liaising with local business.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdMr Livingstone then spoke of the pupils support for local charities, particularly Strathcarron Hospice.
Sport has played a prominent part in school life during the past year and the rector said made reference to successes in football, dance, gymnastics and basketball. He made special reference to the Scottish Cup win over Falkirk High saying: “The victory is not what made this moment unforgettable; rather the manner of the performance of both teams made it the triumph that it was, with sporting behaviour, respect for one another and sheer grit and determination to do all you could for your team among the hallmarks.
“It is these qualities that sum up for me why school sport is so important; you don’t have to be the most talented, the most gifted or the most athletic. More important is having a desire to succeed, the will to put in the effort that will bring you rewards and to never, ever give up – all attributed that I would urge our young people to adopt whatever challenges they face.”
The rector paid tribute to several long-serving members of staff who are retiring at the end of the session – Willie Gavin, Tommy McKinlay and Stuart Robertson, thanking them for their support and commitment over many years.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdGuest speaker for the evening was David Watt, executive director of the Institute of Directors Scotland. He also presented the Dux medal to fifth year pupil, Aqsa Anwar.
The 16-year-old, who lives in the Reddingmuirhead area, was delighted with her accolade.
She said: “I got told a couple of weeks ago - my parents were extremely proud.”
The good student, who is mainly interested in mathematics and science, will be staying on for a sixth year.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad“I’m hoping to apply for dentistry at Glasgow of Dundee, or even go down to university in England.”
It was a double celebration for the Braes High School’s top pupil for 2018 - she also earned her black belt in Taekwondo following her years of dedication at Central Taekwondo Academy.
The winners
FOURTH YEAR
Certificate of Achievement – 4/1C: Zenab Aslam, Certificate of Outstanding Effort for for Biology; Jack Calvert, Certificate of Outstanding Effort for PE; Neil Campbell Certificate of Outstanding Performance for Design & Manufacture, English, Mathemetics and Certificate of Outstanding Effort for & Performance for Engineering Science; Sarah Heron, Certificate of Outstanding Performance for Design & Manufacture and Mathematics - Applications; Amy Hyslop Certificate of Outstanding Performance for RMPS and Mathematics; Liam McDonald, Certificate of Outstanding Performance for Geography; Jack McManus, Certificate of Outstanding Effort for English; Natasha Watson, Certificate of Outstanding Effort for Biology and Drama and Certificate of Outstanding Performance for English.
4/2C: Simran Ali, Certificate of Outstanding Effort for English and Spanish, Certificate of Outstanding Performance for History and Mathematics; Emily Bellingham, Certificate of Outstanding Effort for Admin & IT and Certificate of Outstanding Resilience Pupil Support; Katie Bryce, Certificate of Outstanding Effort for English; Chloe Duncan Certificate of Outstanding Performance for Admin & IT and Modeern Studies, Certificate of Outstanding Effort for Mathematics; Ethan French, Certificate of Outstanding Effort for & Performance for PE; Emily Lawson, Certificate of Outstanding Effort for Admin & IT and Biology, Certificate of Outstanding Performance for English and Spanish; Dana Mackay, Certificate of Outstanding Performance for Drama; Karis McFarlane, Certificate of Outstanding Performance for English and RMPS; Michael Purcell, Certificate of Outstanding Effort for Chemistry and Computing Science, Certificate of Outstanding Performance for Mathematics.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad4/4L: Adam Brown, Certificate of Outstanding Effort for Practical Cookery; Cameron Gorman, Certificate of Outstanding Performance for Graphics, Certificate of Outstanding Performance for English; Katherine Gray, Certificate of Outstanding Performance for Computing Science; Aimee Howarth, Certificate of Outstanding Effort for Modern Studies; Luke Swan, Certificate of Outstanding Effort for English; Lainie Wallace, Certificate of Outstanding Performance for French.
4/5L: Russell Brown, Certificate of Outstanding Effort for English; Hollie Cunningham, Certificate of Outstanding Effort for Health Sector; Jamie Fernie, Certificate of Outstanding Performance for English; Joshua Goodfellow, Certificate of Outstanding Effort for Graphics; Niamh Gorton, Certificate of Outstanding Performance for English; Charlie McAllister, Certificate of Outstanding Effort for Chemistry and People & Society; Katie McEwan, Certificate of Outstanding Performance for Biology; Lyza Morison, Certificate of Outstanding Achievement Pupil Support; Kirsty Rae, Certificate of Outstanding Performance for Biology, Chemistry, English, Physics and Geography.
4/6L: Katelynne Bennett, Certificate of Outstanding Performance for Health Sector; Charis Borg Grech, Certificate of Outstanding Effort for Art & Design and PE; Elliot Brodie, Certificate of Outstanding Effort for & Performance for PE; Alanah MacVicar, Certificate of Outstanding Performance for English; Bailey O’Connor, Certificate of Outstanding Effort for Pupil Support; Joseph Reid, Certificate of Outstanding Effort for English; Arran Short, Certificate of Outstanding Performance for Chemistry, Computing Science, Music, Physics, Mathematics and Business Management; Caitlin Spence, Certificate of Outstanding Effort for Art & Design, Certificate of Outstanding Performance for Business Management; Roksana Stepniewska, Certificate of Outstanding Performance for Art & Design, English, History, Graphics, Certificate of Outstanding Effort for Mathematics and Graphics; Zoe Young, Certificate of Outstanding Performance for PE.
4/7O: Amy Angus, Certificate of Outstanding Performance for Chemistry, English, German and Mathematics, Certificate of Outstanding Effort for RMPS; Star Appleton, Certificate of Outstanding Effort for Geography; Caitlin Callaghan, Certificate of Outstanding Effort for English; Chloe Gammie, Certificate of Outstanding Performance for Art & Design and English; Lucy Marshall, Certificate of Outstanding Performance for Modern Studies.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad4/8O: Maia Arnott, Certificate of Outstanding Performance for English; Ruari Johnston, Certificate of Outstanding Effort for PE and Music Technology, Certificate of Outstanding Performance for Mathematics - Applications; William Jones, Certificate of Outstanding Effort for People & Society; Megan McEwan, Best of You Achievement Award; Jordan Montgomery, Certificate of Outstanding Effort for Modern Studies, Best of You Achievement Award; Amy Wood, Certificate of Outstanding Effort for English,
Certificate of Outstanding Performance for Practical Cookery. 4/10P: Emily Jinks Certificate of Outstanding Performance for French
*Aidan Jordaan Certificate of Outstanding Performance for Biology
Certificate of Outstanding Performance for Chemistry
Certificate of Outstanding Performance for English
Certificate of Outstanding Performance for French
Certificate of Outstanding Performance for Physics
Certificate of Outstanding Performance for Mathematics
Sara McDonald Certificate of Outstanding Effort for & Performance for P.E.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdPeter McKenzie Certificate of Outstanding Performance for English
Certificate of Outstanding Effort for Mathematics
Ewan Sneddon Certificate of Outstanding Effort for English
Certificate of Outstanding Effort for French
Certificate of Outstanding Performance for Modern Studies
Certificate of Outstanding Performance for Physics
4/11P: Shannon MacLeod Certificate of Outstanding Effort for Business Management
Jack Mason Certificate of Outstanding Performance for Mathematics
Nicky McRae Certificate of Outstanding Effort for English
Certificate of Outstanding Performance for Mathematics
Certificate of Outstanding Performance for Music
Rachel Meechan Certificate of Outstanding Effort for P.E.
Craig Ritchie Certificate of Outstanding Performance for English
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdLaura Smith Certificate of Outstanding Performance for Music Technology
Lewis Wilkinson Certificate of Outstanding Performance for Mathematics - Applications S5 AWARDS, CAMPSIE: Matthew Calderwood Certificate of Certificate of Outstanding Performance for Woodworking
Lucy Cummings Higher Certificate for Geography
Kelly Hoggan Certificate of Outstanding Effort for French
Adam Hughes Higher Certificate for Chemistry
Higher Certificate for Mathematics
Certificate of Outstanding Achievement for Pupil Support
Joshua Kirkland Higher Prize for Design & Manufacture
Callum Laird Higher Certificate for Computing Science
Ryan Lourie Nat 5 Certificate for Biology
Niamh McLauchlan Nat 5 Certificate for Music
Harry Mitchell Certificate of Outstanding Achievement in Pupil Support
Sophie Osborne Certificate of Outstanding Effort for French
Nathan Scott Certificate of Outstanding Effort for Pupil Support
Jack Stevenson Higher Prize for Graphics
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdSarah Tait Certificate of Outstanding Performance for French
LOMOND: Thomas Boyle Higher Prize for German Sports Leader Award Jenny Donachie Higher Prize for Chemistry
Joseph T Bennie Memorial Quaich for English
Higher Certificate for Physics
Andrew Goodbrand Higher Certificate for Design & Manufacture
Cameron Potter Higher Prize for Computing Science
Jenna Riach Higher Certificate for Drama
Higher Certificate for French
Innes Roberts Nat 5 Certificate for Chemistry
Lucy Wall Best of You Achievement Award OCHIL
Kieran Anderson Higher Certificate for Business Management
Ryan Baff Higher Prize for Drama
Hazel McFarlane Trophy for Geography
Antony Evans Higher Certificate for English
Sophie Kelly Higher Prize for Modern Studies
Caitlin Munro Certificate of Outstanding Performance for German
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRussell Reyes Certificate of Outstanding Performance for Woodworking
Jamie Russell Nat 5 Certificate for English
Emily Smith Nat 5 Certificate for Biology
Stacy Stewart Higher Certificate for Art & Design
Nat 5 Certificate for Laboratory Science
Lorna Winning Nat 5 Certificate for Laboratory Science
PENTLAND
Aqsa Anwar Higher Certificate for English
Higher Prize for Human Biology
Higher Prize for Mathematics
Jackson Hughes Trophy Mathematics
Higher Prize for Physics
Sophie Hunter Higher Certificate for P.E.
Emily Keith Higher Prize for Art & Design
Toni McAllister Certificate of Outstanding Effort for People & Society
Lara Pitcaithly Sports Leader Award
Ryan Quinn Nat 5 Certificate for Chemistry
Ailie Wallace James B Yates Shield for Art Art & Design
Ellie Wood Higher Certificate for Modern Studies
Dance Leader Award
Outstanding Sporting Achievement Award S6 AWARDS
CAMPSIE
Kevin Allison Certificate of Outstanding Effort & Performance for Computing Science
Jennifer Boyd Advanced Higher Certificate for English
Higher Certificate for History
Lucy Buchan Sheilagh Stewart Trophy for Chemistry
Advanced Higher Prize for Mathematics
Rachel Calvert Advanced Higher Certificate for French
Donald Cameron Shield for Music
Amy Davidson Nat 5 Certificate for Music
Scott Docherty Higher Certificate for Graphics
Nat 5 Certificate for Practical Cake Craft
Connor French Higher Prize for Admin & IT
Tommy Grice Higher Certificate for Drama
Connor Hartel Higher Certificate for German
Siobhan Harvey Advanced Higher Certificate for Modern Studies
Rachel Hay Nat 5 Certificate for Practical Cake Craft
Josh Heggie Advanced Higher Certificate for Music
Linda Muir Cup for Music
SFA Refereeing Achievement Award
Luke Kerby Advanced Higher Prize for History
Christie Marshall Higher Prize for Spanish
Michael Perry Higher Certificate for English
Ramsay Reynolds Advanced Higher Prize for Physics
LOMOND
Daniel Burrow Advanced Higher Prize for Chemistry
Emma Eaton Higher Prize for French
Advanced Higher Prize for Music
Linda Muir Cup for Music
Scott Lothian Advanced Higher Certificate for Chemistry
Maia Morrison Nat 5 Certificate for Practical Cookery OCHIL
Nathan Anderson Higher Prize for Business Management
Cameron Callaghan Class of ‘98 Cup for Computing Science
Advanced Higher Prize for Computing Science
Eve Duffy Higher Certificate for Admin & IT
Cory Emslie Rankin Trophy - S6 Achievement in English
Nat 5 Certificate for Physics
Hazel McNeill Higher Prize for P.E.
Niamh Waddell Advanced Higher Prize for English
Advanced Higher Prize for Modern Studies
Higher Prize for Music
Higher Prize for RMPS
Alicia Warner H P McCulloch Award for Drama Drama
Leah Wilson Nat 5 Certificate for Practical Cookery
PENTLAND
Caleb Bishop Higher Certificate for Music
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdAlison Clelland Certificate of Outstanding Effort for Pupil Support
Craig Coghill Higher Prize for History
Christine Jaffray Higher Certificate for Human Biology
Advanced Higher Certificate for Physics
Higher Certificate for RMPS
Conor MacLeod Certificate of Outstanding Effort for Pupil Support
Hayley Smith Advanced Higher Prize for Biology
Advanced Higher Prize for French
Higher Certificate for Spanish
Kerr Smith Nat 5 Certificate for Music Technology FINAL AWARDS
Certificate of Outstanding Sporting Achievement Ellie Wood
Anne Speirs’ Cup for Contribution to the School Scott Ritchie Robertson Trophy - Rector’s Prize Hayley Smith
Scott Docherty Smillie Trophy for Overcoming Barriers to Learning Kevin Allison
Class ’98 Excellence Award Hayley Smith
Niamh Waddell
DUX Medal Award Aqsa Anwar